ÜLEVAADE
 
Tamsalu spordivaldkonna tegemistele loob tugeva aluspõhja pikk sporditegemiste ajalugu, mille kohta ilmus 2006. aastal Ants Arukuuse koostatud raamat „50 aastat sporti Tamsalus". Kunagisest spordi „kuldajast" Tamsalus on säilinud mitmed olulised spordirajatised ning eestvedajad. Põhialadeks on suusatamine, ujumine, saalihoki, kergejõustik, motosport, käimine. Tamsalu on kuulutatud spordilinnaks, kus hüüdlauseks on „Tamsalu linn - sportlikum elu!".
 
Tamsalu valla spordivaldkonna tõmbekeskuseks on Tamsalu spordihoone koos ujula ja lähedal asuvate tervise- ja suusaradadega. Spordihoones on 25 m ujula, saunad, suur spordisaal koos tribüünidega ning mitmed väiksemad saalid ning jõusaal, samuti 40 kohaline hostel, kohvik, seminariruum ning juuksurisalong.
Spordihoone lähedalt algavad tervise- ja suusarajad, mis 4,4 km ulatuses on valgustatud. Tervise- ja suusarajad leiavad sagedast kasutamist nii suusatajate kui tervisekäijate poolt. Radade kasutajad on nii kohalikud elanikud, kuid ka külastajad kaugemalt (Väike-Maarja, Sõmeru, Rakvere, Järvamaa, Harjumaa). Lisaks Tamsalu radadele on suusaradasid talviti sisse sõidetud Porkunis ja Sääsel.
 
Üheks oluliseks suusaürituseks Tamsalu vallas on 2006. aastast taaselustatud Tamsalu-Neeruti suusamaraton (42 km), mille tarvis on metsasihte ja radasid võsast puhastatud ja laiendatud. AO Suusaklubi poolt korraldatakse suusaüritusi tervisesportlastele. Tervisekäijatele toimuvad nimetatud radadel retked aastaringselt ja paralleelselt teiste üritustega.
 
Spordirajatistest on olemas kergejõustiku ja jalgpalli tarvis Tamsalu Gümnaasiumi juures asuv staadion. 
 
Tamsalu vald valib igal aastal parima valla noorsportlase.
 
Kaasaegne staadion on olemas ka Porkuni kooli juures, kus suvisel ajal korraldatakse kergejõustiku laagreid.
 
Võrkpalli mängimiseks on spordihoone juures liivaväljak, Tamsalu Gümnaasiumi pargis ning staadioni kõrval asuvad tehiskattega harjutusväljakud.
Traditsiooniks on kujunenud võrkpallivõistlus Tamsalu päevade raames ning perekond Annuse poolt korraldatav ülevabariiklik perevõrkpalliturniir jaanilaupäeval.
 
Korvpalli on välitingimustes võimalik mängida kooli pargis ja kooli staadionil.
 
Spordihoone lähedal on olemas asfaltkattega tenniseväljakud, mis vajavad renoveerimist.
 
Tamsalus on olemas orienteerumiskaart, korraldatakse päevakuid, olemas aktiivgrupp.
 
Uudekülas on ehitatud erainitsiatiivil liuväljak uisutamiseks ja jäähoki mängimiseks. Liuväljak on mõeldud avalikuks kasutamiseks.
 
Motospordi valdkonnas on olemas krossirajad Einjärvel, kus korraldatakse aastas kaks vabariigi karikavõistluste etappi veoautokrossis.
 
Spordivõistlustest korraldatakse veel esivõistlusi tünnisõidus Porkuni järvel, Tamsalu triatloni, ümber Porkuni järve jooksu, Tamsalu meistrivõistlusi ujumises, jt.